Skip to main content
Business LibreTexts

10.19: Price Variance

  • Page ID
    45936
  • \( \newcommand{\vecs}[1]{\overset { \scriptstyle \rightharpoonup} {\mathbf{#1}} } \) \( \newcommand{\vecd}[1]{\overset{-\!-\!\rightharpoonup}{\vphantom{a}\smash {#1}}} \)\(\newcommand{\id}{\mathrm{id}}\) \( \newcommand{\Span}{\mathrm{span}}\) \( \newcommand{\kernel}{\mathrm{null}\,}\) \( \newcommand{\range}{\mathrm{range}\,}\) \( \newcommand{\RealPart}{\mathrm{Re}}\) \( \newcommand{\ImaginaryPart}{\mathrm{Im}}\) \( \newcommand{\Argument}{\mathrm{Arg}}\) \( \newcommand{\norm}[1]{\| #1 \|}\) \( \newcommand{\inner}[2]{\langle #1, #2 \rangle}\) \( \newcommand{\Span}{\mathrm{span}}\) \(\newcommand{\id}{\mathrm{id}}\) \( \newcommand{\Span}{\mathrm{span}}\) \( \newcommand{\kernel}{\mathrm{null}\,}\) \( \newcommand{\range}{\mathrm{range}\,}\) \( \newcommand{\RealPart}{\mathrm{Re}}\) \( \newcommand{\ImaginaryPart}{\mathrm{Im}}\) \( \newcommand{\Argument}{\mathrm{Arg}}\) \( \newcommand{\norm}[1]{\| #1 \|}\) \( \newcommand{\inner}[2]{\langle #1, #2 \rangle}\) \( \newcommand{\Span}{\mathrm{span}}\)

    Learning Outcomes

    • Analyze the variance between standard unit price and actual price of materials purchased

    You own a woodworking shop and have figured out a price you will pay and how many pounds of wood you will need to make tables. What happens if you use more or less wood, or it costs more or less than you budgeted at standard price and quantity?

    What might cause a variance between the standard unit price and the actual price? Quality of product purchased, market issues including unavailability of product or competition for the same materials could all be factors here. Let’s look at a couple of examples.

    So what if we go back to our original budget, our total raw material cost should be $21,000, but when we compare to the actual, we see this:

    Total
    Required production in pairs 2050
    Units of raw material needed per pair 5
    Units of raw material needed to meet production 10250
    Plus desired ending raw material inventory 500
    Total units of raw materials needed 10750
    Less units in beginning raw material inventory 250
    Units of raw materials to be purchased 10500
    Cost of raw material per unit $3
    Cost of raw material to be purchased $31,500

    Now we can calculate our variance as follows:

    • Standard quantity allowed for actual output at standard price = 10,500 × $2 = $21,000
    • Actual quantity of input at actual price = 10,500 × $3= $31,500

    Creating a spending variance of $10,500.

    So now, our units remained the same at 5 per pair, but our cost went up by $1 per unit! So our production department did good work, but perhaps our purchasing department either had problems finding the raw material and had to pay a higher price, or they may not have done proper negotiating with suppliers!

    How would you go about providing this information to management? What things might you do to fix these problems?

    CC licensed content, Original
    • Price Variance. Authored by: Freedom Learning Group. Provided by: Lumen Learning. License: CC BY: Attribution

    10.19: Price Variance is shared under a not declared license and was authored, remixed, and/or curated by LibreTexts.

    • Was this article helpful?